Řeka Berounka je vodácky podobná v celém svém toku od Plzně až do Prahy. Je to mírně proudící široká řeka s občasnými lehkými peřejemi. Na každé trase vás čeká nějaký jez nebo jízek, sjízdný, nebo nesjízdný. Za malé letní vody by nemělo být nic nebezpečné. Řeka je vhodná pro úplné začátečníky.

Berounka protéká širokým zalesněným údolím se strmými stráněmi. Plavbu po řece je vhodné zpestřit výšlapy na zříceniny a hrady, kterých je podél řeky několik. Až do Nižboru je údolí velice klidné, podél řeky nevede ani silnice, velice často není ani signál. Při plánování trasy věnujte pozornost možnosti dopravy na začátek a z konce výletu. Hromadnou dopravou se dá dojet vlakem do Chrástu a od Roztok do Prahy. Do Liblína a Zvíkovce se dá dojet autobusem. Veřejná doprava podél řeky mezi Chrástem a Roztokami není. Po celém toku je dostatek kempů a tábořišť, kde je prostor pro stanování, občerstvení, nebo restaurace, jen málokteré mají chatky, nebo jinou možnost ubytování v budově.

Rychlost plavby záleží kromě pádlování i na aktuálním množství vody. Za nízkého vodního stavu počítejte s 2 až 4 km za hodinu, podle zkušenosti a zdatnosti posádek, za zvýšeného vodního stavu ujedete klidně 5 až 8 km za hodinu. Rodinám s malými, dětmi, začátečníkům a pohodářům stačí v létě denní úseky dlouhé 8 až15 km, podle toho, jak dlouhý čas chtějí na vodě strávit. Kdo si chce pořádně zapádlovat a jet celý den, měl by si naplánovat úseky kolem 20  až 25 km.

Při plánování doporučujeme využít aplikaci Vodácká navigace.

 

 

Chrást - Roztoky
62 km

Chrást - Planá - Liblín - U Mloka (U Potůčků) - Zvíkovec - Roztoky

Chrást - Beroun
89,5 km

Chrást - Liblín - Zvíkovec - Višňová - Račice (Žloukovice) - Beroun

Chrást - Zadní Třebáň
105 km

Chrást - Liblín - Skryje - Zbečno - Beroun - Zadní Třebaň

Liblín - Beroun
66,5 km

Liblín - U Mloka (U Potůčků) - Zvíkovec - Višňová (Roztoky) - Račice (Žloukovice) - Beroun

Liblín - Zadní Třebaň
80 km

Liblín - Zvíkovec - Višňová - Račice (Žloukovice) - Beroun - Zadní Třebaň

Zvíkovec - Zadní Třebaň
60 km

Zvíkovec - Skryje - Roztoky - Račice (Žloukovice) - Beroun (Srbsko) - Zadní Třebaň