Řeka Berounka je vodácky podobná v celém svém toku od Plzně až do Prahy. Je to mírně proudící široká řeka s občasnými lehkými peřejemi. Na každé trase vás čeká nějaký jez nebo jízek, sjízdný, nebo nesjízdný. Za malé letní vody by nemělo být nic nebezpečné. Řeka je vhodná pro úplné začátečníky.

Berounka protéká širokým zalesněným údolím se strmými stráněmi. Plavbu po řece je vhodné zpestřit výšlapy na zříceniny a hrady, kterých je podél řeky několik. Až do Nižboru je údolí velice klidné, podél řeky nevede ani silnice, velice často není ani signál. Při plánování trasy věnujte pozornost možnosti dopravy na začátek a z konce výletu. Hromadnou dopravou se dá dojet vlakem do Chrástu a od Roztok do Prahy. Do Liblína a Zvíkovce se dá dojet autobusem. Veřejná doprava podél řeky mezi Chrástem a Roztokami není. Po celém toku je dostatek kempů a tábořišť, kde je prostor pro stanování, občerstvení, nebo restaurace, jen málokteré mají chatky, nebo jinou možnost ubytování v budově.

Rychlost plavby záleží kromě pádlování i na aktuálním množství vody. Za nízkého vodního stavu počítejte s 2 až 4 km za hodinu, podle zkušenosti a zdatnosti posádek, za zvýšeného vodního stavu ujedete klidně 5 až 8 km za hodinu. Rodinám s malými, dětmi, začátečníkům a pohodářům stačí v létě denní úseky dlouhé 8 až15 km, podle toho, jak dlouhý čas chtějí na vodě strávit. Kdo si chce pořádně zapádlovat a jet celý den, může si naplánovat úseky kolem 20  až 25 km.

Při plánování doporučujeme využít aplikaci Vodácká navigace.

 

 

Chrást - Liblín
23 km

Na horním toku jsme pro zdatné vodáky za dobrého vodního stavu připravili celodenní plavbu z Chrástu do Liblína dlouhou 23 km. Lodě si vyzvednete dopoledne mezi 9 a 12 hodinou v kempu u Dolanského mostu na pravém břehu. Po plavbě opuštěným údolím s nádhernou romantickou přírodou se šesti jezy odevzdáte lodě na tábořišti Na Střelnici v Liblíně na pravém břehu mezi 15 a 16 hodinou. Asi 4,5 kmpřed koncem doporučujeme vyběhnout na zříceninu hradu Libštejn na pravém břehu. Úsek je dlouhý a za nízkého vodního stavu je práce ho za jeden den stihnout. Pro úplné začátečníky ho příliš nedoporučujeme.

Liblín - Zvíkovec
21 km

Dalším úsekem na horním toku je celodenní plavba z Liblína do Zvíkovce dlouhá 21 km. Lodě si vyzvednete dopoledne mezi 9 a 10 hodinou v tábořišti Na Střelnici na pravém břehu. Během plavby překonáte 4 jezy a asi v polovině cesty navštivte romantickou zříceninu hradu Krašov. Lodě odevzdáte v rekreačním středisku Pohoda na levém břehu pod Zvíkovcem mezi 15 a 16 hodinou. Úsek je také docela dlouhý a za nízkého vodního stavu trvá plavba opravdu celý den.

Liblín - U Potůčků
13 km

Doporučujeme využít možnost a trasu zkrátit. Pro ubytované v tábořišti U Potůčků nabízí pan majitel tábořiště po domluvě možnost vyvezení do Liblína, nebo svezení zpět ze Zvíkovce do tábořiště. První část je asi hezčí, i když delší. Jízky jsou nízké a mohou být sjízdné a hrad Krašov určitě stojí za návštěvu. Druhá část je kratší, první jez může být sjízdný, ale druhý jez, ve Zvíkovci, je potřeba přenést vlevo.

Zvíkovec - Roztoky
18 km

(ZVÍKOVEC - SKRYJE - 6 km, SKRYJE - ROZTOKY - 12,5 km - příplatek na dopravu vybavení 360 Kč)
Romantickým krajem střední Berounky proplujete při jednodenní plavbě ze Zvíkovce do Roztok u Křivoklátu dlouhé 18,5 km. Lodě si vyzvednete dopoledne mezi 9 a 10 hodinou v rekreačním středisku Pohoda na levém břehu pod Zvíkovcem. Na plavbě klidným krajem Oty Pavla vás čekají 3 jezy. Můžete navštívit zříceniny hradu Týřov, legendární restauraci U Rozvědčíka, nebo muzeum Oty Pavla u Branovského přívozu. Plavbu ukončíte nad jezem v Roztokách u Křivoklátu na pravém břehu mezi 15 a 16 hodinou. Pokud se najíte v místní restauraci U Jezzu, určitě nebudete litovat. Z Roztok jezdí vlaky směr Beroun a Rakovník, k nádraží to je 1,5 km.

Roztoky - Nižbor
20 km

( ROZTOKY - ZBEČNO - 9 km, ROZTOKY - RAČICE - 12,5 km - příplatek na dopravu vybavení 300, 390 Kč)
Další možnost celodenní trasy je pěkný úsek z Roztok u Křivoklátu do Nižboru dlouhý 20 km. Lodě si vyzvednete dopoledne mezi 9 a 10 hodinou na výdejním místě asi  500m  na pravém břehu. Hned po nasednutí přenesete jez v Roztokách po levém břehu. Pozor za zvýšeného vodního stavu to do jezu táhne a je velmi nebezpečný. Raději ani nenasedejte a přeneste vpravo pod stalomovou dráhu. Jediný jez Valentův mlýn je šikmý, může být sjízdný vpravo, nebo ho snadno přenesete. Za ním je tábořiště Račice, kde je v případě problémů možno za příplatek skončit. Konec je nad jezem v Nižboru na pravém břehu mezi 15 a 17 hodinou. Velkou výhodou je možnost hromadné dopravy, Roztoky a Nižbor jsou na železniční trati Beroun - Rakovník.

Beroun - Zadní Třebaň
14 km

Pro jednodenní plavbu na dolním toku doporučujeme trasu dlouhou 14 km z Berouna do Zadní Třebaně. Startovní i cílový bod mají výborné spojení vlakem s Prahou a Berounem. Lodě vydáváme v kempu Na hrázi v Berouně na levém břehu mezi 9 a 10:30. Brzy po začátku budete muset přenést po pravém břehu velký berounský jez. Na svačinku doporučujeme vysednout v bývalém lomu Alkazar na levém břehu, oběd v restauraci v Srbsku. Na trase vás čeká ještě jez v Karlštejně, který je za příznivého vodního stavu sjízdný po jezu, za vyšší vody může být i pod jezem nebezpečný vývar. V propusti u levého břehu se tvoří vývar vždy, za vyššího stavu se nepřibližujte, přeneste z uctivé vzdálenosti. Kombinace s návštěvou a prohlídkou hradu Karlštejn je velice časově náročná, nechte ji raději na jiný den. Jez v Zadní Třebani je za vhodného vodního stavu také sjízdný po jezu v pravé části. Asi 200m pod jezem vystupte do kempu a lodě dotáhněte podél hospody k recepci, kde je naše výběrní místo. Lodě se vrací mezi 15 a 17 hodinou. K nádraží je to odtud asi 400 metrů. Tato trasa je vhodná i pro úplné začátečníky, školní výlety, rodiny s dětmi, jako první seznámení s řekou.